Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home2/navayeja/public_html/engine/modules/show.full.php on line 338 چرا ازدواج نمی‌کنید؟! » نوای جنت
نوای جنت » اجتماعی » چرا ازدواج نمی‌کنید؟!

چرا ازدواج نمی‌کنید؟!

چرا ازدواج نمی‌کنید؟!

عامل تأخیر در ازدواج جوانان، مشکلات فرهنگی است یا اقتصادی؟

 


 

ازدواج، یک رابطه فرهنگی، قومی و فامیلی است؛ در نتیجه، زوج‌ها نیازمند امکانات، رسیدن به بلوغ عقلی، مالی و داشتن شغل برای مدت نسبتاً طولانی هستند.

 


 

ازدواج

 

آمارهای سازمان ثبت احوال، حاکی از افزایش تعداد دختران در سن ازدواج، به نسبت پسران است. موضوعی که اگر راهکاری اساسی برای آن اندیشیده نشود، ممکن است معضلاتی را در آینده به وجود بیاورد. آنچه در این میان حائز اهمیت است، علل به وجود آمدن این شرایط و رفع هر چه سریع‌تر آن است،‌ چرا که تا زمانی که علت‌یابی صورت نگیرد، درمان این مشکل اجتماعی، امکان‌پذیر نخواهد بود.

دکتر داور شیخاوندی، مدرس دانشگاه در این باره به «حمایت» می‌گوید: امروزه رواج شهرنشینی، ازدواج را پیچیده کرده است. به گفته وی، امروز متوسط سن ازدواج دختران، 23 سال است، درحالی‌که قبلاً این عدد 16.5 سال بوده است. در نتیجه تعداد دختران آماده ازدواج در سنین جوانی، بالغ بر دو برابر پسرانی است که امکان ازدواج دارند. وی می‌گوید: ازدواج یک رابطه فرهنگی، قومی و فامیلی است؛ در نتیجه زوج‌ها نیازمند امکانات، رسیدن به بلوغ عقلی، مالی و داشتن شغل برای مدت نسبتاً طولانی هستند.

اما در جریان شهرنشینی، امکان اشتغال و کسب درآمد، کمتر از گذشته و تورم اقتصادی بیشتر است. در نتیجه امکان ازدواج پسران کمتر می‌شود. این جامعه شناس ادامه می‌دهد: وقتی چنین وضعیتی رخ می‌دهد، امکان ازدواج برای پسرها دشوار شده و از سوی دیگر، تعداد دختران مجرد نیز بیشتر می‌شود.

امروز متوسط سن ازدواج دختران، 23 سال است، درحالی‌که قبلاً این عدد 16.5 سال بوده است. در نتیجه تعداد دختران آماده ازدواج در سنین جوانی، بالغ بر دو برابر پسرانی است که امکان ازدواج دارند.

 

 

اقتصاد بیمار عامل تأخیر در ازدواج

 

وی ادامه می‌دهد: در جامعه‌ای که هزینه زندگی، روزبه‌روز بالاتر می‌رود، امکان ازدواج، دشوار می‌شود و این موضوع بر جامعه، تأثیر سوء می‌گذارد؛ چرا که ارضا نشدن بخشی از نیازهای انسان سالم، عوارض سوئی را به دنبال دارد. شیخاوندی در تشریح راه حل برای حل این معضل می‌افزاید: در شرایط فعلی جامعه، امکان اقدامات فوری وجود ندارد، چرا که نمی‌توان یک شبه تورم را حل کرد و یا اشتغال پایدار فراهم کرد. شاید اگر مسئولان همین امروز تصمیم بگیرند تا مشکلات را به صورت ریشه‌ای حل کنند، در خوش‌بینانه‌ترین حالت، دو تا سه سال زمان احتیاج باشد.

مشکلات فرهنگی، عامل اصلی

دکتر سعید معیدفر، مدرس دانشگاه نیز در گفت‌وگو با «حمایت» تاکید می‌کند: در گذشته وقتی جوان‌ها به سن ازدواج می‌رسیدند، شرایط ازدواج تا حدودی مهیا بود و پسران، امکان تشکیل خانواده را داشتند. این در حالی است که امروز جمعیتی از دختران به سن ازدواج می‌رسند، اما متقاضی از سوی مردان برای ازدواج با آن‌ها وجود ندارد و متأسفانه برخی پسران به امید فائق آمدن بر مشکلات اقتصادی، با افراد بزرگ‌تر از خودشان ازدواج می‌کنند.

همسر خوب

 

این جامعه‌شناس برای علاج موقت مشکل ازدواج جوانان می‌گوید: مسلماً این مشکل تا سالیان سال حل نخواهد شد. این آمارها یک اتفاق دیگر را نیز نمایان می‌کند و آن، مسئله تجردگزینی و یا تأخیر در ازدواج است. واقعیت آن است که بخشی از جوانان دهه 60، ازدواج خود را به تأخیر انداختند و در شرایطی که به بالای سی سال هم رسیده‌اند، تن به ازدواج نمی‌دهند.

وی تصریح می‌کند: شاید در جامعه کنونی ما، این تأخیر در ازدواج برای پسران، مشکل زیادی ایجاد نکند، اما برای دختران، مشکلات زیادی را به همراه دارد. زمانی که در فرهنگ عمومی ما، دختری از سن مشخصی بگذرد، بر اساس عرف اجتماعی، امکان ازدواجش به حداقل می‌رسد و اگر بخواهد ازدواج کند، ناچار می‌شود که با مردی ازدواج کند که یا قبلاً ازدواج کرده و یا همسر سابقش فوت کرده است.

این استاد دانشگاه در ادامه می‌گوید: برخی از مشکلات پیش روی جامعه ما، مشکلات فرهنگی است و حل آن‌ها نیازمند زمان است. وی در پاسخ به اینکه در حال حاضر چه می‌توان کرد، می‌گوید: رفع این مشکل، نیاز به هم‌اندیشی‌های مستمر و کارشناسانه است.

 


 

برگرفته از گروه: ازدواج و همسرداری

نسخه ی قابل چاپ
نویسنده: peyman بازدیدها: 345 نظرات: 0

فرم ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
 
کد را وارد کنید: *

اوقات شرعی

آمار وب سایت