Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home2/navayeja/public_html/engine/modules/show.full.php on line 338 اثر ترکیب رنگ‌ها در چیدمان خانه » نوای جنت
نوای جنت » اجتماعی » اثر ترکیب رنگ‌ها در چیدمان خانه

اثر ترکیب رنگ‌ها در چیدمان خانه

اثر ترکیب رنگ‌ها در چیدمان خانه

 


 

مسلماً وقتی شما بعد از یک روز کاری پر استرس و سخت به خانه برمی‌گردید، انتظار دارید در فضای خانه خودتان، آرامش و آسایش را تجربه کنید و در واقع خانه شما پناهگاه امن شماست، بنابر این خیلی مهم است که رنگ‌های به کار رفته در چیدمان، تا چه حد می‌تواند استرس را از شما دور کند.

 

 


 

اتاق نشیمن

 

دنیای رنگ‌ها آنقدر وسیع است که شما می‌توانید تک تک حس‌های دنیا را با آن‌ها بیان کنید، چرا که هر رنگ، معنا و مفهوم خاصی دارد که با به کار رفتن در شرایط و محل مناسب، مفاهیم و احساسات را به راحتی منتقل می‌کند.

یکی از مهم‌ترین کاربردهایی که رنگ‌ها می‌توانند در انتقال مفاهیم داشته باشند، در خانه است. خانه هر فرد بر اساس نوع چیدمان و رنگ‌های به کار رفته در آن می‌تواند به طرز واضحی، افکار و شخصیت ساکنان آن خانه را نشان دهد، مگر اینکه شما آگاهانه رنگ‌های به کار رفته در دکوراسیون منزلتان را انتخاب نکرده باشید.

رنگ‌های سرد، رنگ‌های گرم

به طور کلی، رنگ‌ها به دو دسته سرد و آرامش‌بخش و گرم و هیجان‌انگیز تقسیم می‌شوند و در هر گروه، تعدادی رنگ با زیرمجموعه‌هایشان قرار می‌گیرند، رنگ‌هایی مثل سبز و آبی، آرامش بخش هستند و رنگ‌هایی مثل صورتی و قرمز و نارنجی در گروه رنگ‌های تند و هیجان‌انگیز قرار می‌گیرند.

تک‌رنگ یا چندرنگ؟

در چیدمان منزل می‌توان از روش‌های متفاوتی در ترکیب رنگ‌ها استفاده کرد، می‌توان از چیدمان تک‌رنگ استفاده کرد و همچنین می‌توان از رنگ‌های متضاد در چیدمان به صورت کنتراست استفاده یا با انتخاب یک رنگ، رنگ‌های هم‌خانواده و همگون آن را به کار برد، اگر هم در این زمینه تخصص و مهارت داشته باشید، می‌توانید از ترکیب رنگ‌های مکمل که مفاهیم خاصی را تداعی می‌کنند استفاده کنید.

اگر اتاق‌های شما کوچک است می‌توانید با چیدمان درست رنگ‌های گرم و سرد، فضا را بزرگ جلوه دهید؛ مثلاً وسایل با رنگ‌های گرم را جلوتر از وسایلی با رنگ‌های سرد بچینید، رنگ سفید هم همان طور که می‌دانید، تأثیر بسیار زیادی در بزرگ‌نمایی فضا دارد و اینکه نور محیط را افزایش می‌دهد.

چه رنگی برای چه اتاقی؟

* به طور کلی برای اتاق‌های نشیمن، رنگ‌هایی مانند قرمز، نارنجی، زرد در کنار رنگ‌هایی چون قهوه‌ای و بژ به کار می‌روند و مناسب هستند. این رنگ‌های گرم می‌توانند فضای صمیمی‌تری میان افراد خانواده شما به وجود بیاورند و افراد را ترغیب کنند تا ساعاتی را در کنار هم بنشینند و به گفتگو بپردازند.

* برای چیدمان رنگی آشپزخانه، سفید و آبی یکی از متداول‌ترین ترکیب‌هاست، اما می‌توانید از رنگ‌های شادتری مثل قرمز و زرد هم استفاده کنید، البته به این نکته هم دقت کنید که اگر در میان افراد خانواده شما افرادی وجود دارند که رژیم غذایی دارند، رنگ قرمز چندان برای آشپزخانه شما مناسب نیست و باعث تحریک اشتهای افراد می‌شود.

* اتاق خواب یکی از مهم‌ترین فضاها درون خانه است، اتاق خواب شما محل استراحت و احساس آرامش پس از یک روز شلوغ و پر استرس است، بنابر این بهتر است سراغ رنگ‌های آرامش‌بخش بروید، طیف رنگ‌های آبی و سبز که اگر از میان تنالیته‌های روشن آن باشد، مناسب‌تر است. در ضمن به شدت از رنگ‌های تند برای اتاق خواب اجتناب کنید، چرا که رنگ‌های تندی مثل قرمز می‌توانند استرس و فشار روانی را در شما تشدید کنند و خواب راحت را از شما بگیرند.

* در دکوراسیون حمام، معمولاً از رنگ سفید به همراه ترکیبی از رنگ‌های گرم استفاده می‌شود، اما برخی هم ترجیح می‌دهند که سفید را در کنار سبز روشن یا فیروزه‌ای داشته باشند، زیرا عقیده دارند که در محیط حمام به آرامش نیاز است.

به طور کلی برای اتاق‌های نشیمن، رنگ‌هایی مانند قرمز، نارنجی، زرد در کنار رنگ‌هایی چون قهوه‌ای و بژ به کار می‌روند و مناسب هستند. این رنگ‌های گرم می‌توانند فضای صمیمی‌تری میان افراد خانواده شما به وجود بیاورند و افراد را ترغیب کنند تا ساعاتی را در کنار هم بنشینند و به گفتگو بپردازند.

رنگ در مقام چیدمان

اگر اتاق‌های شما کوچک است می‌توانید با چیدمان درست رنگ‌های گرم و سرد، فضا را بزرگ جلوه دهید؛ مثلاً وسایل با رنگ‌های گرم را جلوتر از وسایلی با رنگ‌های سرد بچینید، رنگ سفید هم همان طور که می‌دانید، تأثیر بسیار زیادی در بزرگ‌نمایی فضا دارد و اینکه نور محیط را افزایش می‌دهد، اما از طرفی می‌تواند فضای خانه را سرد و ناخوشایند هم جلوه دهد، ضمن اینکه شما باید همیشه فضاهای سفید را تمیز و شفاف نگه دارید تا ویژگی‌های مثبت آن را حفظ کنید.

سعی کنید تا جایی که ممکن است از رنگ‌های طیف خاکستری اجتناب کنید، زیرا این رنگ‌ها مشخصه بارز افراد منزوی و افسرده است و برخی از افراد، تنها به این علت که این رنگ‌ها چه در لباس و چه در چیدمان منزل، ظاهری شیک و مدرن به فضا می‌دهند از آن‌ها استفاده می‌کنند، بدون اینکه بدانند به مرور تحت تأثیر این رنگ‌ها، افسرده و منزوی خواهند شد.

اتاق نشیمن

 

اثر چیدمان و رنگ در روحیه افراد

مسلماً وقتی شما بعد از یک روز کاری پر استرس و سخت به خانه برمی‌گردید، انتظار دارید در فضای خانه خودتان، آرامش و آسایش را تجربه کنید و در واقع خانه شما پناهگاه امن شماست، بنابر این خیلی مهم است که رنگ‌های به کار رفته در چیدمان، تا چه حد می‌تواند استرس را از شما دور کند.

* شاید فکرش را نکنید، اما رنگ صورتی یکی از آن رنگ‌های گرمی است که به شما آسودگی خاطر می‌دهد و شما می‌توانید با اشیای کوچک و ظریف، این رنگ را در جای‌جای منزلتان در میان چیدمان شیکتان قرار دهید، بدون آنکه فضا کودکانه به نظر برسد. این رنگ می‌تواند تعادل را به انرژی‌های درونی شما برگرداند.

* اگر احساس می‌کنید روحیه شما تضعیف شده و احساس افسردگی می‌کنید، رنگ زرد را به فضای منزلتان اضافه کنید.

* رنگ آبی هم که سرشار از آرامش است و می‌تواند همچون معجونی خنک روح شما را از خستگی‌های روزمره برهاند، اگر خواب نامنظمی دارید یا دچار بی‌خوابی‌های مکرر می‌شوید، می‌توانید در دکوراسیون اتاق خوابتان، سایه‌هایی آبی قرار دهید. همچنین این رنگ می‌تواند به یک ارتباط خوب جمعی کمک کند.

* می‌توان گفت رنگ سبز، آرامش‌بخش‌ترین رنگ است و نگرانی و دلهره را تسکین می‌دهد و قدرت تمرکز شما را بالا می‌برد. برای استفاده از رنگ سبز در چیدمان منزل، می‌توانید از گیاهان هم استفاده کنید که علاوه بر آرامش، طراوت و نشاط را هم در فضای خانه حس کنید.

* یکی دیگر از رنگ‌هایی که می‌تواند استرس شما را کاهش دهد تا ساعاتی در کنار خانواده در آسایش باشید، رنگ بنفش است که احساس هوشمندی، آرامش و قوت به شما می‌دهد و باعث افزایش آرامش محیط خواهد شد.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

نسخه ی قابل چاپ
نویسنده: peyman بازدیدها: 482 نظرات: 0

فرم ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
 
کد را وارد کنید: *

اوقات شرعی

آمار وب سایت