Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home2/navayeja/public_html/engine/modules/show.full.php on line 338 6 نشانه خاموش ترش کردن معده » نوای جنت
نوای جنت » پزشکی و سلامت » 6 نشانه خاموش ترش کردن معده

6 نشانه خاموش ترش کردن معده

ریفلاکس معده همان بازگشت اسید معده و محتویات آن به مری است که در اصطلاح عام به آن ترش کردن می گویند. ریفلاکس معده با شیوع حدود 40 درصد، مشکلی است که افراد بسیاری آن را تجربه کرده اند، اما در مواردی که یک مشکل دایمی باشد، بیماری محسوب می شود.

زینب حکیمی - بخش سلامت تبیان
ریفلاکس معده به مری

گلودرد یا گرفتگی صدا

بروز گلودردهایی که برطرف نمی شوند و با علائم سرماخوردگی (مانند آبریزش بینی) همراه نیستند، ممکن است به دلیلریفلاکس معده باشد. خشن شدن صدا هم می تواند به دلیل برگشت اسید معده به حنجره صورت بگیرد.

سرفه ی مداوم یا خس خس سینه

خس خس سینه و سرفه هایی که به نظر مشابه علائم آسم یا برونشیت هستند، می توانند به علت ریفلاکس اسید معده به سمت ریه ها ایجاد شود. از طرف دیگر، خس خس زیاد سینه و سرفه های شدید خود می توانند باعث ریفلاکس معده شوند که آن هم به دلیل اعمال فشار بر ناحیه ی شکمی و معده است.

بروز مشکلات دندانی

اگر از مسواک مناسب و نخ دندان به طور منظم استفاده می کنید، اما همچنان دچار فرسایش مینای دندان شده و یا دندانپزشک اعتقاد به پر کردن دندانتان دارد و یا اینکه دندان هایتان دچار تغییر رنگ شده اند ممکن است دلیل آن ریفلاکس اسید معده از مری به گلو باشد. حتی مقدار کم این اسید نیز کار دندان ها را می سازد.

احساس گیر کردن غذا در مری و پایین نرفتن غذا می تواند به دلیل ورود اسید معده به این مجرا باشد

بهتر است برای جلوگیری از تخریب دندان هایتان از مصرف غذاهایی که موجب تحریک معده می شوند خودداری کنید. غذاهای بسیار چرب و کافئین دار از این قبیل مواد هستند.

زنگ زدن گوش

اگر اکثر اوقات مخصوصا بعد از خوردن غذا در گوشتان صدای زنگی می شنوید دلیل آن رفلاکس اسید معده به داخل سینوس ها و حتی داخل گوش است. بسیاری از بیماران اغلب در مواجهه با این مشکل، به پزشک گوش و حلق و بینی مراجعه می کنند، در حالیکه علت اصلی زنگ زدن گوش، مشکل اسید معده است.

مشکلات بلع غذا

احساس گیر کردن غذا در مری و پایین نرفتن غذا می تواند به دلیل ورود اسید معده به این مجرا باشد. ریفلاکس مزمن اسید می تواند باعث تحریک گلو و بر جای گذاشتن زخم در مری شود.

گرفتگی بینی

گرفتگی بینی که گه گاهی پیش می آید و سپس رفع می شود و این سیکل مجددا تکرار می شود، ممکن است به دلیل برگشت اسید معده باشد. اگر با خودداری از مصرف غذاهای محرک معده و یا پرهیز از دیر غذا خوردن مشکل تان رفع نشد، احتمالا دلیل گرفتگی بینی چیز دیگری است.

نسخه ی قابل چاپ
نویسنده: peyman بازدیدها: 429 نظرات: 0

فرم ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
 
کد را وارد کنید: *

اوقات شرعی

آمار وب سایت